V pondělí 18.11.2019 proběhl další projektový den „Čteme spolu v MŠ “ v rámci projektu „Vzdělávání s úsměvem“ financovaného z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.

Čtenářské dílny se zúčastnily společně děti z MŠ a Přípravného stupně. Mgr. Marika Zadembská, která čtenářskou dílnu vede, si pro podzimní listopadový den zvolila „zimní spánek zvířat“.

Kniha, se kterou tentokrát paní knihovnice pracovala je ZUBR SI HLEDÁ HNÍZDO od Oksany Bulay.

V úvodu setkání proběhla rozehřívací aktivita s knihou Od hlavy po paty. Aktivizovali jsme se pohybem a zároveň se naladili na téma zvířata. Jako poslední zvíře paní Marika zařadila právě zubra a tím přešla k našemu hlavnímu hrdinovi. Než jsme si začali číst z knihy, nejprve jsme si povídali, kdo je to zubr a jak asi vypadá. Paní Marika malovala podle představy dětí. Poté dětem ukázala zubra v encyklopedii a řekla pár základních informací. Dále představila medvěda a my jsme se hledali pár společných rysů a pár rozdílných mezi těmito dvěma zvířaty. Měla připravené loutky hlavních postav (zubr a medvěd), které provázely celým příběhem velkoformátové knihy s velice pěknými ilustracemi a srozumitelným příběhem. Čtení z knihy ZUBR SI HLEDÁ HNÍZDO, prokládala otevřenými otázkami a předvídáním z textu. Během čtení jsme také používali další encyklopedie zvířat, ve kterých jsme si ukazovali reálné obrázky zvířat, které spí zimním spánkem a které ne. Další téma, které provází celou knihou jsou tajemné bytosti TUKONI, které ukládají zvířata k zimnímu spánku. Těm věnovala závěr setkání a výtvarnou aktivitu, kdy děti měly zapojit svou představivost a namalovat takového lesního skřítka. K výrobě skřítka jsme použili vylisované listy a další přírodniny.

Hodina se všem moc líbila a už teď se těšíme na další projektový den.

Zapsala: Bc. Libuše Gajdzicová