• 558 338 450
  • skoly@zstrinec.cz
  • Jablunkovská 241, Třinec

Projekt Ferda a jeho mouchy

Byl jednou jeden plyšák, žabák Ferda, a ten žil v Emušákově, městečku pro plyšáky. Ferda žije s rodiči plyšáky, kteří se ho ujali, když už jeho původní majitel, nějaké dítě, vyrostlo a nehrálo si s ním. Má v Emušákově spoustu přátel a zažívá různá dobrodružství. Ferda nepřišel do Emušákova sám, vzal sebou i své mouchy – jeho pocity. Poletují kolem jeho hlavy, někdy jsou trochu zlomyslné, jindy veselé a jindy třeba smutné. Dokážou poradit v nesnázích, ale umí provést i nějakou tu lumpárnu. Kdybychom měli takové mouchy i my, lidé, hned bychom poznali, jak se naši kamarádi nebo rodiče cítí, ale takové kamarádky má jenom Ferda, my si musíme vystačit bez bzučících stvořeníček – ale jde to… Všechny pocity, radost, smutek, hněv, zvědavost, žárlivost, strach, důvěra… nás doprovázejí životem jako Ferdu mouchy. A v knize o Ferdovi je příběhů spousta.

Ve čtyřech třídách naší školy pravidelně probíhá čtení příběhů o Ferdovi a povídání o jeho mouchách – pocitech a o tom, jak to máme my – lidé.  Žáci se na čtení o dobrodružstvích těší a zapojují se do povídání, jak by podobné situace řešili oni, a také si sdílejí různé situace, ve kterých prožívali podobné pocity jako Ferda.

Daria Gociek – školní psycholožka

Fotogalerie