• 558 338 450
  • skoly@zstrinec.cz
  • Jablunkovská 241, Třinec

Festival dokumentárních filmů „Jeden svět“

Každý rok na jaře vyrazíme se svými žáky na festival dokumentárních filmů o lidských právech. Letos, v úterý 10. 3., žáci základní a střední školy navštívili projekci filmů v městské knihovně již po několikáté.

Měli jsme možnost zhlédnout tři příběhy dětí. První vyprávěl o každodenních problémech sourozeneckého vztahu, o šestileté dívce, která musí svému staršímu bratrovi pomáhat, trpí totiž epilepsií a má potíže s učením. Malá Karla dobře ví, že je pro svého bratra jednou z nejdůležitějších osob v životě. Druhý příběh, příběh třináctileté Rosalie, se zabýval šikanou ve škole i online světě a s následky, s kterými se potýká doposud. Poslední film vyprávěl o chlapci, který žije v krajině ropných polí Azerbájdžánu. Dvanáctiletý Reshat chce být dobrým chovatelem holubů, stejně jako jeho otec, který zemřel. Tato tradice se předává z generace na generaci.

Po filmech následovala debata, kde mladí diváci měli možnost vyjádřit svůj názor.

Festival pomáhá k lepší orientaci v současném světě. Vždy nás nějaký dokument osloví

a ve škole o něm ještě diskutujeme.

Fotogalerie

Zpracovala: Mgr. Jana Heczková